Central Office Directory

 
Phone: 601.499.0800
 
Brandy Birdwell, Receptionist
Laurise Curtis, Receptionist 
 

 

Superintendent's Office

Phone: 601.879.3010
Fax: 601.879.3039

Dr. Ronnie McGehee, Superintendent 
Ellen Aregood, Administrative Assistant to Superintendent/Board Secretary
 
Richard Burge, Associate Superintendent
Monique McGonagill, Administrative Assistant to Richard Burge
 
Edith Mitchell, Associate Superintendent
Debbie Fields, Administrative Assistant to Edith Mitchell 
 
Kalvin Robinson, Associate Superintendent
Monique McGonagill, Administrative Assistant to Kalvin Robinson
 
Charlotte Seals, Associate Superintendent
Debbie Kimbrough, Administrative Assistant to Charlotte Seals
 

Office of Academic Education

 
Phone: 601.879.3058
Charlotte Seals, Associate Superintendent
 

Human Resources

Fax: 601.879.3035
Phone: 601.879.3000
 
Shay Williamson, Human Resources Director
Allison Rhodes, Asst. Human Resources Director
Paula Harrison, Human Resources Specialist
Beverly Smith, Human Resources Specialist
Stephanie Walden, Human Resources Specialist
Rick Ross, Worker's Compensation Officer

 

Curriculum

 
Phone: 601.879.3058
Fax: 601.879.3041
Christyl Erickson, Curriculum Rtl Coordinator   
Jennifer Fillingim, Math Curriculum Coordinator
Kara Davis, Curriculum Specialist
 
Julia Burge, Literacy Specialist, Madison Avenue Upper Elementary
Tracy Jones, Literacy SpecialistMadison Central High
Mandi King, Literacy Specialist, Academic Options Center
Kim Kremser, Literacy Specialist, Olde Towne Middle     
Katie Butler, Literacy Specialist, Olde Towne Middle
Jo Levert, Literacy Specialist, Ann Smith Elementary
Jill Lay, Literacy Specialist, Ann Smith Elementary
Dara Evans, Literacy Specialist, Rosa Scott
Leigh Hinton, Literacy Specialist, Mannsdale Elementary
Lindsay Quick, Literacy Specialist, Ridgeland High
Nicole Cockrell, Literacy Specialist, Mannsdale Upper Elementary
Ashleigh Norman, Literacy Specialist, Germantown High
MacInnis, Patricia, Literacy Specialist, Highland Elementary 
Sarah Ellis, Literacy Specialist, Germantown Middle
Shan Ellis, Literacy Specialist, Shirley D Simmons Middle School
Breanne McLendon, Literacy Specialist, Madison Avenue Elementary
Mary Minich, Literacy Specialist, Madison Station Elementary 
Sandra Jarrett, Literacy Specialist, Madison Middle School
Vonekia Jones, Literacy Specialist, East Flora Elementary
Cristy Marshall, Literacy Specialist, Highland Elementary
Debbie Chapman, Literacy Specialist, Velma Jackson High
Amy James, Literacy Specialist, Camden Elementary
Marsha Peoples, Literacy Specialist, Luther Branson Elementary
Alissa Murray, Math Specialist
Pamela Rayburn, Math Specialist
Dr. Elizabeth Wells, Math Specialist
Patti Swan, Math Specialist
Jill Wynn, Behavior Specialist
Justin Slay, Behavior Specialist

 

Office of Accreditation

Phone: 601.879.3000
Edith Mitchell, Associate Superintendent 

Research and Development

Dr. Greg Paczak, Director of Research and Development
Mary Moak, Assistant Director of Research and Development
Ron Morrison, Research and Development Specialist

 

MSIS/SAM Data Office

Phone: 601.879.3000
 
Stephanie Permenter, Director of Student Services
Joyce McCullough, MSIS Specialist 

 

Office of Federal Programs 

Fax: 601.879.9761
Phone: 601.879.3015
 
Brenda Thompson, Director of Federal Programs
Lucy Greenwood, Administrative Assistant
 
Kimberly Dowe-Davis, Technical Assistance Specialist
Joe Lloyd, Social Worker

 

Office of Finance

Fax (Accounts Payable): 601.879.3040
Fax (All Other): 601.879.3037
Phone: 601.879.3000
 
Barry McKenzie, Finance Director
Sheila Freeman, Assistant Director
Evelyn Blurton, Accounting Supervisor
 
 
Kathie Childress, Purchasing Agent
Patricia Appelbee, Accounts Payable/Purchasing Specialist
Halley Strickland, Accounts Payable Specialist
Tammy Caruthers, Accounts Payable Specialist
 
Liz Lewis, Payroll Supervisor
Sonya Spragis, Payroll/Insurance Specialist
Roxie Williams, Payroll/Insurance Specialist
Sharon Garvis-Washington, Payroll Specialist
 

16th Section Property 

Phone: 601.879.3005

Fax: 601.879.8093

Letitia Reeves, Property Manager
Martha Moore, AP Assistant
 

Fixed Assets

Fax: 601.879.3037
Phone: 601.879.3031

Tracy Farmer, Fixed Assets Manager/Accounting Assistant
Melanie Lien, Fixed Assets/School Liaison Specialist
 

Child Nutrition

Fax: 601.879.9764

Phone: 601.879.3080

Sharon Thompson, SFNS, Child Nutrition Director
Calvin Younger, Child Nutrition Coordinator
Jennifer Grewe, Bookkeeper
Tami Rigby, Secretary

 

Office of Operations and Maintenance

 
Richard Burge, Associate Superintendent
Monique McGonagill, Administrative Assistant to Richard Burge
 
Kalvin Robinson, Associate Superintendent
Monique McGonagill, Administrative Assistant to Kalvin Robinson
 
Mary Barley, Administrative Assistant
Fax: 601.879.9482
Phone: 601.879.3074 
 
Jay Harrison, Facilities and Maintenance Director
Laura Lundstrom, Administrative Assistant
 
Bill Lenington, Director of Operations
Verner Brown, Administrative Assistant  
 

Transportation

Phone: 601.879.3000
 
Frankie Reed, Transportation Coordinator

 

Office of Special Services

Fax: 601.853.7610
Phone: 601.853.1326 Ext 10
 
Lynn Slay, Director of Special Services and 504 Coordinator
Cris Bryan, Assistant Director
Vicki Doty, Assistant Director
Beth Haller, Assistant Director
Lillian Prewitt, Assistant Director
Nancy Wilson, Administrative Assistant
Dahlia Walker, Administrative Assistant 

Tarea Stout, Transition Coordinator
Trinette Nichols, Transition Specialist
Susan Pinkston, Educator/Job Coach
Jack Hobbs, Special Projects/Job Coach
Johnnie Ellis Jr., Transportation/Job Coach
Laura Berry, Job/Coach
Jackie Nichols, Transportation/Job Coach
Rachel Bowen, School Psychologist and Psychometrist
Jennifer Cooley, Psychometrist
Shelly Crunk, Psychometrist
Patsy Eads, Psychometrist
Marie Hill, Behavior Specialist
Jennifer Williams, Behavior Specialist and Gifted Coordinator
Krissy Beattie, Assistive Technology Coordinator
Phyllis Regnier, Music Educator
Cathy Giroux, Physical Therapist
Kim Curbow-Wilcox, Physical Therapist
Peter Giroux, Occupational Therapist
Jana Stringer, Occupational Therapist
Lorraine Street, Occupational Therapist
Lynette Williams, Occupational Therapist
Sandra Dahmash, Occupational Therapist
Jeff Foster, Occupational Therapist 

 

Office of Technology

Phone: 601.879.3063

Gavin Guynes, Director
Annie Skipper, Administrative Assistant

Reuben Myers, Systems Administrator
Gary Ainsworth, Network Administrator
Chris Graves, Technology Integration Specialist 
Nashandra James, Technology Curriculum Specialist
Ginny Jackson, Technology Specialist
Lori Kimes, Technology Specialist 
Abbey Phillips, Technology Specialist
 
Liz Risher, Computer Technician Manager
Zharian Dawson, Computer Technician
Tyler Gorrell, Computer Technician
Brett Hazelwood, Computer Technician
April Love, Computer Technician
Phillip Stoball, Computer Technician
Elgin Whavers, Computer Technician

CLOSE